003. Dzikie Stoły

Wszyscy jemy. Większość z nas także gotuje. Ale nie myślimy na co dzień o tym, jak bardzo jedzenie wpływa na nasze życie. No dobrze – wiemy, że powinniśmy jeść zdrowo: dużo warzyw, mało cukru, ziemniaków nie jeść na surowo, ale w postaci chipsów też nie za bardzo… Zdrowie to jednak nie jedyny obszar naszego życia, na który wpływa kuchnia.

W tym odcinku podcastu “Projektanci Zmian” mówimy o tym, jak gotowanie burzy mury i buduje mosty, o tym jak jedzenie tworzy więzi silniejsze niż czas i o tym, jak to możemy wykorzystać, żeby lepiej żyć.

Rozmawiamy z:

  • Grażyną Betlej-Furman, prowadzącą gospodarstwo agroturystyczne Swystowy Sad w Ropkach, w Beskidzie Niskim. http://www.ropki.com.pl/
    Pani Grażyna oraz inni członkowie Towarzystwa z Beskidu Niskiego http://www.zbeskiduniskiego.pl/ organizują niezwykłe, kulinarne wydarzenie “Dzikie Stoły” – czyli biesiadowanie pod beskidzkim niebem. https://www.dzikiestoly.pl/ 
    A my rozmawiamy o tym jak ważne jest to, gdzie, z kim i co jemy. I o zaletach dużego stołu. I o tym, żeby się nie spieszyć. Ach, i jeszcze o tym, że na świeżym powietrzu wszystko smakuje dużo lepiej.
  • Michałem Kurkiem z Warszawskiego Uniwersytetu Kulinarnego, który zajmuje się organizacją warsztatów kulinarnych. https://wuk.com.pl/
    Michał opowiada jak wspaniałą zabawą może być gotowanie i co możemy rozwijać dzięki wspólnym działaniom w kuchni. Jeśli myślicie, że tylko małą motorykę i zmysł węchu, to posłuchajcie koniecznie, jak poprzez  warsztaty kulinarne można budować w pracy zespoły, czy omawiać optymalizację produkcji.

Opowiadamy też o warsztatach “Tastes of Tolerance – Cooking with Refugees”, które odbyły się 8 grudnia 2019 w Krakowie.

Rozmawialiśmy tam z Sindhują z Rethinking Refugees i Mateuszem z Kuchni Konfliktu, którzy mówią o tym jak gotowanie i wspólne jedzenie może stać się sposobem na poznanie innych kultur i innych ludzi, jak pozwala przełamywać bariery i oswajać nieznane. I przede wszystkim o tym, że jedzenie jest językiem uniwersalnym, wspólnym nam wszystkim.

Zachęcamy Was do odwiedzania profilu Rethinking Refugees. Znajdziecie tam wiele wydarzeń wspierających uchodźców, promujących integrację czy zwiększających świadomość i wiedzę o sytuacji uchodźców w Polsce i na świecie  https://www.facebook.com/rethinkrefugees2018/

Zapraszamy Was także do Kuchni Konfliktu – w Warszawie na Wilczej możecie zjeść pyszny obiad ugotowany przez uchodźców. Poznacie wspaniałych ludzi i nowe, niezwykłe smaki. Warto także śledzić ich profil na facebooku, zobaczycie tam wiele ciekawych zaproszeń i świeżutkie menu na każdy dzień. https://www.facebook.com/kuchniakonfliktu/

Dziękujemy Mariannie Wysmułek, która była naszym tłumaczem nie tylko na warsztatach, ale także przygotowała tłumaczenie tego odcinka dla naszych nowo-poznanych, anglojęzycznych znajomych.

Mamy nadzieję, że nasi goście zachęcili Was do podjęcia kulinarnych wyzwań. Przygotujcie swoje Dzikie Stoły. Zróbcie coś innego, szalonego, zabawnego, i sprawdźcie ile sytuacji można zmienić rozmawiając. Rozmawiając przy gotowaniu. Rozmawiając przy jedzeniu. Rozmawiając o jedzeniu. Smacznego.

Dear Friends,
English materials are below:

description of this episode (download), transcripted Polish interviews (download) and audio files of interviews with Sara and Sindhuja.

Intervew with Sindhuja from Rethinking Refugees :

Interview with Sara from Kuchnia Konfliktu :