002. Ludzie, zakładajmy chóry!

Bycie zdrowym i szczęśliwym jest stanem ogólnie pożądanym. Są takie aktywności, które dobrze wpływają na nasze zdrowie. Są i takie, które nas uszczęśliwiają. Czy są jakieś cudowne środki łączące jedno i drugie? Jedną z takich pigułek zdrowia i szczęścia jest śpiew.

W tym odcinku podcastu “Projektanci Zmian” mówimy o tym, dlaczego warto śpiewać w chórze, o tym jak śpiewanie na głosy zmienia życie, i o tym jak zacząć śpiewać nie tylko pod prysznicem.

Rozmawiamy z:

  • Adamem Kulikowskim, który śpiewał w kilku chórach, a obecnie współtworzy zespół wokalny Canta Rhei https://www.facebook.com/CantaRhei/. Adam opowiada o tym, co to jest chór, jak to wszystko się zaczyna i czym się kończy.
  • Mirosławem Grabskim, śpiewakiem Chóru Filharmonii Narodowej i nauczycielem emisji głosu. Tu będzie o tym jak śpiewać, żeby było pięknie i zdrowo.
    https://www.miroslawgrabski.com/

Naszym głównym gościem jest Ewa Jurkiewicz, dyrygentka dziewięciu warszawskich chórów, w których śpiewa około dwustu osób.

Ewa w każdym odnajdzie iskierkę, z której da się rozpalić muzyczną pasję. Laureatka Warszawskiej Nagrody Kulturalnej w 2017 roku, nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2019 mówi o tym, że wszyscy jesteśmy zdolni, że możemy śpiewać, i że powinniśmy śpiewać. Śledźcie profil Ewy na facebooku – znajdziecie tam mnóstwo zaproszeń do wspólnego śpiewania, słuchania i przeżywania muzyki.
https://www.facebook.com/dyrygent.warszawa/

Wszyscy nasi goście mówią o wpływie śpiewu na nasze zdrowie i samopoczucie. Odsyłamy Was również do artykułów, które podejmują ten temat:

magazyn psychologiczny Charaktery

strona chóru dziecięcego i młodzieżowego przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej Alla Polaca

serwis dobrewiadomości

wysokie obcasy

Nauka w Polsce

Ewa Jurkiewicz mówi o tym, jak ważne jest to, żeby zakładać chóry amatorskie. Mówi o fascynującej pracy i o ogromnej satysfakcji dyrygentów podejmujących takie działania. Mamy nadzieję, że dyrygenci nas słyszą i podejmą wyzwanie: Ludzie!, zakładajmy chóry!

A ostatnie zdanie w tym temacie ma Artur Andrus. Utwór “Dam ci ptaszka” niech stanowi wisienkę tego odcinka (na Spotify). Ale najpierw podcast!