004. Nauka idzie w las, cz. 1

Uczymy się już od urodzenia. Patrzeć, chwytać, chodzić, mówić, liczyć… Uczymy się chemii, historii, geografii. Uczymy się pracować w grupie, podejmować ryzyko, opiekować innymi. Uczymy się myśleć i działać. Uczymy się tworzyć nowe rzeczy i rozwiązania. Wszystko po to, żeby zarabiać pieniądze dobrze wykonując pracę, żeby spełniać marzenia, pomagać innym, realizować małe i wielkie pasje. 

Dlatego w tym odcinku podcastu Projektanci Zmian będziemy mówić o uczeniu się. Ale to nie będzie odcinek o szkole. To odcinek o tym, jak odkrywać swoje mocne strony, uczyć się współpracy i budować trwałe relacje. Czyli odcinek o tym, jak nauczyć się tego, co pomoże nam wykorzystać wszelką inną wiedzę.

Rozmawiamy z:

 • Martą Cichowską-Napiórkowską, Katarzyną Zalewską-Domurad i Michałem Napiórkowskim z Przedszkola Leśnego Włóczykij w Ostrołęce.
  To miejsce, gdzie dzieci spędzają na świeżym powietrzu wiele godzin dziennie, niezależnie od pory roku, a las jest ich placem zabaw i nauczycielem. Dzieci doświadczają tam przyrody wszystkimi zmysłami – mogą ją zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, powąchać – mogą się nią zachwycić. Posłuchajcie jak to wygląda w praktyce, czego uczy i co rozwija.
  Zapraszamy Was także na facebookowy profil tego przedszkola – zobaczcie zdjęcia i poczytajcie jak wygląda codzienność leśnych przedszkolaków. https://www.facebook.com/PrzedszkoleLesneWloczykij/
 • Olą Sawicką, która – razem z mężem Marcinem – prowadzi sieć bezpłatnych szkół wspierających edukację domową: Montessori Mountain Schools.
  Jeśli przeszło Wam przez myśl, żeby nie chodzić do szkoły, albo nie posyłać tam własnych dzieci – jest na to sposób. Można uczyć się w domu, a do szkoły pójść tylko na egzamin. Pani Ola opowiada jak wygląda taka nauka i jaka jest rola szkoły w procesie edukacji, który odbywa się przecież poza szkołą.

  Tutaj możecie przeczytać o Montessori Mountain Schools

  Tutaj są informacje o formalnościach dotyczących przejścia na edukację domową

  A tu możecie obejrzeć wystąpienie państwa Sawickich na konferencji TEDx, w którym mówią między innymi o samodzielności dzieci.

Podsumowując, w tym odcinku usłyszycie o tym, jak pozwolić młodym ludziom na samodzielność – w działaniu, w myśleniu, w podejmowaniu decyzji, w odkrywaniu własnych możliwości, zainteresowań i pasji. I o tym, że las jest doskonałym miejscem do nauki.

Niebawem pojawi się druga część tego odcinka. Opowiemy w niej o tym, czego można się dowiedzieć o sobie i o świecie już po maturze. Czasem nawet długo po maturze.