005. Nauka idzie w las, cz. 2

W pierwszej części odcinka “Nauka idzie w las” mówiliśmy o Leśnych Przedszkolach i Edukacji Domowej. Teraz opowiemy o tym, że czasem warto sobie zrobić gap year i to niekoniecznie jako przerwę od szkoły. Od pracy również.

Odcinek zaczynamy od sprostowania dotyczącego dżdżownic 🙂

A potem rozmawiamy z

  • Ewą Mierzyńską, która jest właśnie w trakcie pomaturalnego gap year. Posłuchajcie jak bogaty w wydarzenia, przemyślenia i odkrycia jest ten rok – jest tu i wątek innych krajów, i wątek relacji rodzinnych, i praca, i mnóstwo aktywności – rysowanie, granie na gitarze, trenowanie taekwondo, jeżdżenie na koncerty. Ale przede wszystkim, jest to opowieść o odkrywaniu tego, co w życiu jest ważne.
  • Anną Brengos, autorką książek “Nigdy nie będziesz mną”, “Prażeńka”, “Scenariusz z życia”, “Sami sobie nigdy”. Anna zrobiła sobie gap year po trzydziestu dwóch latach pracy. Pracy w edukacji, żeby było ciekawiej. Posłuchajcie, czym ta przerwa różniła się od gap yearu Ewy. Ale też, zwróćcie uwagę na podobieństwa – odkrywanie siebie, prawdziwych relacji, poznawanie świata.
    Ania zmieniła swoje życie – zmieniła zawód, zaczęła pisać. Tutaj możecie zapoznać się z jej twórczością.

W tym odcinku chcemy zachęcić wszystkich do zatrzymania się. Może warto, jako plan minimum, zrobić sobie czasem, niezależnie od wieku – leśne przedszkole. Spędzić dzień w lesie z termosem i przyjacielem. Dać sobie czas na posłuchanie samego siebie. Na odkrycie swoich talentów, pasji i mocnych stron. Na nabranie sił do zmiany swojego życia na lepsze.