Olga Kordys Kozierowska

015. Girl Power cz. 4

Równe szanse na rynku pracy dla kobiet i mężczyzn wciąż w Polsce są mitem, pomimo badań dowodzących, że różnorodność w biznesie przekłada się na lepsze wyniki finansowe.

W życiu zawodowym widać efekt wszystkich stereotypów, które dotykają nas od dzieciństwa i doprowadzają do luki płacowej, do dyskryminacji matek w miejscu pracy, do utrudnionego awansu, do małej ilości kobiet w zarządach firm, w polityce, czy na uczelniach i w zawodach technicznych.

W tym odcinku rozmawiamy z Olgą Kordys Kozierowską, prezeską i założycielką Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką

Posłuchajcie:

  • o konkursie Bizneswoman Roku – w jakich kategoriach przyznawane są nagrody i w jaki sposób konkurs ten może wpłynąć na sukces przedsiębiorczyń
  • o roli mężczyzn w wyrównywaniu szans – o męskiej kategorii w konkursie Bizneswoman Roku i o klubie Champions of Change
  • na czym polega program Sukces to ja
  • jaki wpływ ma pandemia na działalność Fundacji
  • o (nie)równości w domu
  • o sytuacji kobiet w pandemii
  • co musimy jeszcze zrobić, żeby kobiety miały na rynku pracy takie same szanse jak mężczyźni
  • jakie działania na rzecz wsparcia kobiet podejmuje Fundacja.

O fundacji więcej dowiecie się na stronach: Sukces Pisany Szminką i Sukces to ja, a tutaj znajdziecie informacje o konkursie Bizneswoman Roku (uwaga! do 14 lutego 2021 można zgłosić do konkursu kobiety, mężczyzn i firmy – sprawdźcie wszystkie kategorie!)

Polecamy także podcasty Fundacji (a jakże!)

Sukces Talks

Sukces Pisany Szminką

DNA SuXesu

W poprzednich odcinkach mówiliśmy o potrzebie wsparcia dziewczynek i kobiet i o inicjatywach walczących ze stereotypami i uprzedzeniami. W tym odcinku mówimy o tym jak zmieniać naszą rzeczywistość zawodową, tak by dawała jednakowe szanse kobietom i mężczyznom. Te działania dotyczące dziewczynek i kobiet wpisują się w realizację 5-tego Celu Zrównoważonego Rozwoju, który brzmi: Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt. (W 2015 r. wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ, czyli Polska także, przyjęły Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju).

Tutaj możecie przeczytać o 5 Celu Zrównoważonego Rozwoju – łatwo też traficie do opisu całej Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, a tutaj znajdziecie również wybrane inicjatywy i dobre praktyki w realizacji tego celu.

Polecamy Wam także kilka artykułów i raportów dotyczących kobiet w pracy:

Forbes pisze o sytuacji kobiet na rynku pracy.

Forsal o kobietach na stanowiskach kierowniczych w Polsce i na świecie.

Forsal o dyskryminacji matek na rynku pracy.

Raport “Udział kobiet we władzach a efektywność spółek” CFA Society Poland (2021).

Omówienie powyższego raportu w Forsal.

“Zawód: Prezeska!– Diagnoza przedsiębiorczości kobiet” Badanie zrealizowane w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach (2017).

Fot. Joanna Paxton