006. Widzialna Ręka
Podcast: Download (Duration: 15:56 — 14.7MB)
Podczas akcji #zostańwdomu, spowodowanej rozprzestrzeniającym się wirusem, wiele osób zaczyna działać niestandardowo.
Ten odcinek Projektantów Zmian jest o tym, jak potrafimy sobie pomagać i jak dzielić się bezinteresownie swoim czasem, umiejętnościami i dobrami.
Rozmawiamy z:
- Filipem Żulewskim, założycielem facebookowej grupy Widzialna Ręka. Pierwsza grupa zaowocowała powstaniem kolejnych, regionalnych. W ciągu kilku dni dołączyło do nich kilkadziesiąt tysięcy osób. Grupy te powstały po to, żeby łączyć ludzi potrzebujących pomocy w tym trudnym czasie, z ludźmi mogącymi tej pomocy udzielić.
Filip opowiada, dlaczego założył tę grupę i jak ona działa. Mówi o potrzebie wsparcia i bliskości, kiedy ludzie tracą poczucie bezpieczeństwa oraz o tym, jak ważne jest budowanie małych społeczności.
Z tej rozmowy dowiecie się też, jakie formy pomocy można spotkać w grupie. Może Was to zainspiruje…
A najlepiej będzie jeśli wyszukacie swoją grupę na facebooku i sprawdzicie, jaka pomoc potrzebna jest w pobliżu. Wpiszcie: “Widzialna Ręka” i nazwę Waszej miejscowości.
Dzięki mediom społecznościowym dzieje się bardzo dużo dobrego:
- oprócz Widzialnej Ręki, powstają inne grupy, na których możemy zaoferować pomoc lub zgłosić, że tej pomocy potrzebujemy.
- instytucje kultury dzielą się swoimi zbiorami, pozwalając nam oglądać filmy, spektakle, dzieła sztuki…
- firmy edukacyjne udostępniają swoje zasoby do nauki.
Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych linków, dzięki którym dotrzecie do tych inicjatyw, ale to tylko kropla w oceanie propozycji – poszukajcie sami.
Media społecznościowe umożliwiają nam wspólne akcje, nagłaśniają inicjatywy, ułatwiają włączenie się w społeczność niosących pomoc. Ale nie zapominajmy, że nie wszyscy mają facebooka czy instagrama.
Najbardziej zagrożona grupa, czyli seniorzy, jest często wykluczona z naszego cyfrowego świata. Dlatego wyjdźmy również do nich z pomocą – zapukajmy do starszych sąsiadów, zostawmy ogłoszenie z propozycją pomocy na klatce, zadzwońmy do rodziców, zadzwońmy do samotnych przyjaciół, jeśli możemy – oddajmy krew.
Nie możemy się przytulać, ale możemy się do siebie uśmiechać, możemy rozmawiać (zwłaszcza przez telefon). Więc róbmy to!
ninateka.pl – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.
khanacademy.org – tutaj znajdziecie materiały do nauki wielu przedmiotów, na wielu poziomach nauczania. Matematyka, programowanie, fizyka, chemia, biologia, historia i historia sztuki… Szczególnie polecamy spojrzeć na matematykę – może się okazać, że wcale nie potrzebujecie korepetycji.
Portal Historii Mówionej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – przygotował filmowe relacje świadków i bohaterów historii II wojny światowej.
kulturadostepna.pl – na stronie można odbyć wirtualne spacery po niektórych polskich muzeach.
kukulturze.pl – na tej stronie znajdziecie linki do muzeów online na świecie. Od Starożytności do sztuki współczesnej.
onet.pl/kultura/onetkultura – portal Onet zebrał propozycje do oglądania, słuchania i czytania.